Böbrek Kanseri Tedavisi Afyon

Böbrek kanseri tedavisi Afyon; kanseröz hücre yayılımını engellemeye odaklanan yaklaşımları içerir. Böbrek, vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Vücudumuza giren atıkların süzülmesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Aynı zamanda D vitamininin verimli bir şekilde kullanılmasına da yardımcı olur. Böbrek kanseri, böbreğin farklı bölgelerinde görülebilir. Bu da organın işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini engeller ve kişinin hayatını ciddi şekilde riske atabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi, tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi böbrek kanserinde de oldukça önemlidir. Afyon böbrek kanseri tedavisi için Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrekler, vücudun sağ ve sol kısmında bulunur. Tuz, potasyum, magnezyum, glikoz, su gibi hayati bileşenlerin dokulara sağlıklı bir şekilde dağılmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte atık maddelerin vücuttan sağlıklı bir şekilde atılmasını sağlar ve kan hücresi yapımına destek olurlar.

Böbrek kanseri olgularında; böbreğin idrar üreten kısmında ya da idrarın toplandığı, havuza benzer kısımda hücreler anormal büyüyerek kanserleşir:

 • Böbrek parankim: En yaygın görülen böbrek kanseri türüdür. Bu hastalıkta, böbreğin idrar üretimi yapan kısmında kanser görülür.
 • Böbrek toplayıcı sistem kanseri (Pelvis renalis tümörleri): Üreter bölgede oluşan kanserdir. Üreter, idrar torbasında yer alan ve 25 – 30 cm uzunluğunda olan kas lifleridir. Bu bölgede anormal hücre çoğalması olması sonucunda pelvis renalis tümörleri oluşur.

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek kanserlerinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte;

 • Sigara kullanımı
 • Aşırı kilo
 • Kan basıncının yüksek olması
 • Kronik böbrek hastalıkları
 • Genetik faktörler
 • Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı riski artırmaktadır.

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Böbrek Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Böbrek kanseri genellikle idrar ile ilgili sıkıntılar ve ağrı ile kendini belli eder. Hastaların büyük kısmında erken dönemde belirti görülmez. Bu nedenle teşhisi zor olabilir.  Böbrek kanserinin yaygın belirtileri:

 • İdrarda kan görülmesi, pas rengine benzer; koyu renkli idrar
 • Vücudun sağ ya da sol kısmında, böbreklerin olduğu bölgede geçmeyen ağrı
 • Böbreklerin olduğu bölgede ele gelen kitle
 • Yüksek ateş
 • Aşırı yorgunluk ve hâlsizlik

Afyon Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Böbrek kanserini erken dönemde teşhis etmek zor olabilir. İlk evrelerde genellikle herhangi bir belirti vermez. Teşhis sürecinde CA testinden faydalanılabilir. CA testi, kandaki antijen miktarını ölçer. Kandaki antijenin yüksek olması, kanser habercisi kabul edilir. Ayrıca kan ve idrar testlerindeki değerler de dikkate alınır. Özellikle kreatin seviyesinin yüksek olması, böbrek kanseri için önemli bir bulgudur.

Bununla birlikte görüntüleme yöntemlerinden de destek alınır. Ultrason, bu noktada en net ve kesin sonucu veren tanı yöntemidir. Ancak kanserin boyutunun ve çevre dokulara sıçrayıp sıçramadığının anlaşılması için bilgisayarlı tomografiden de yararlanılabilir.

Afyon Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek kanserinin tedavi sürecinde hastanın ihtiyaçlarına göre farklı tedavi planı çizilebilir. Kanserin yayılma durumuna ve boyutuna göre radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi ile tedavi planı yapılabilir. Bu tedavi yöntemleri kombine olarak da uygulanabilir.

Böbrek kanseri ameliyatlarında günümüzde en çok tercih edilen yöntem ise laparoskopik cerrahidir. Açık ameliyatlara göre daha kısa iyileşme imkânı sağlayan laparoskopik cerrahi, aynı zamanda bölgede çok daha az iz kalmasını sağlar. Batın bölgesine açılan birkaç küçük kesiden, böbrek bölgesine ulaşılır. “Laparoskop” adı verilen, mikro boyutlardaki optik bir cihaz bölgeyi görüntülerken; diğer kesilerden de cerrahi müdahale yapılır.

Gerekli durumlarda böbrek kanseri ameliyatları açık cerrahi ile de yapılabilir. Açık cerrahide böbreğe ulaşmak için karın bölgesinden derin bir kesi yapılır. Kanserli dokular çıkarıldıktan sonra bölgeye dikiş atılır ve yara kapatılır.

Afyon Böbrek Kanseri Tedavisi Fiyatları

Böbrek kanseri tedavisinde kişinin ihtiyaçlarına göre farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Bu noktada kanserin durumu ve metastaz miktarı dikkate alınarak kişiye özel bir tedavi planı yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle tedavi fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Ankara böbrek kanseri tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Uzm. Dr. Burhan Baylan’ın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi