Kapalı Prostat Ameliyatı Afyon

Kapalı prostat ameliyatı Afyon; prostatın iyi huylu büyümesini tedavi etmek ve bu soruna bağlı semptomları ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi tedavidir. TUR yöntemi de dediğimiz, kapalı yöntemle yapılan prostat ameliyatları, hastalarımıza büyük kolaylık sağlamaktadır.

Prostat büyümesi, özellikle 45 – 50 yaşlar üzerindeki her erkekte görülebilen bir durumdur. İlerleyen yaş, değişen hormonal denge ve prostatın iç kısmında görülen adenomlar en yaygın nedenidir. Prostat büyümesinde tedavi yöntemleri ise kişinin durumuna göre değerlendirilir. Özellikle şiddetli büyüme olan hastalarımızda, cerrahi yöntem ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Afyon kapalı prostat ameliyatı fiyatları ve prostat büyümesi hakkında tüm sorularınız için Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Prostat Nerededir? Görevi Nedir?

Prostat, alt idrar yollarında bulunur. Mesane yani idrar kesesinin alt kısmındadır. Üretra olarak da isimlendirdiğimiz idrar kanalının etrafında konumlanır. Prostat, sadece erkeklerde olan bir salgı görevidir. Temel görevi ise menide bulunan sıvıların salgılanmasıdır.

Prostat Büyümesi Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi” ya da “benign prostat hiperplazisi” olarak da adlandırdığımız bu hastalık; prostatın iç kısmında yer alan bezlerin büyümesi olarak da tanımlayabileceğimiz durumdur. Prostat büyümesi, özellikle 50 yaş üzerindeki pek çok hastamızın yaşadığı, yaygın bir problemdir. İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen, neden olduğu idrar yapma ve sıkışma sorunları nedeniyle, kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat büyümesinin nedenleri günümüzde kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte bazı faktörler tetikleyicidir diyebiliriz:

 • İlerleyen yaş, prostat büyümesinin başlıca nedenidir.
 • İlerleyen yaşa bağlı yaşanan hormonal problemlerinde de önemli bir etken olduğu düşünülmektedir.
 • DHT (dihidrotestosteron) seviyesinin artması da büyümeyi hızlandırmaktadır.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat büyümesi ile ilgili sorunlar idrar yapmayı farklı şekillerde etkileyebilir. Temel anlamda mesanede idrarın tutulması (depolama), idrarın yapılması (işeme) ve işeme sonrası hissedilenleri etkiler. Yaygın belirtileri:

 • Normalden sık idrar yapmak
 • Gece uykularını olumsuz etkileyen idrar düzeni
 • İdrar yapma ihtiyacının aniden gelmesi
 • İdrar kaçırma
 • İdrar akımının zayıf olması
 • İdrarın dağınık ve çatallı yapılması
 • Kesik kesik idrar
 • İdrar yaparken zorlanma ve idrar yapmanın uzun sürmesi
 • Mesanenin tam boşaltılamaması hissi

Prostat Büyümesi Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Prostat büyümesi, sürekli olarak idrara çıkma isteğine ve idrarı yaparken sorunlara neden olduğu için kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda cinsel yaşamda olumsuz etkilerini gösterebilir. Hastalar yetersizlik duygusuyla cinsellikten uzaklaşabilir. Aynı zamanda sürekli olarak idrara çıkma ihtiyacı da cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Kişi çalışıyorsa, hastalık ilerledikçe, idrar sorunları giderek artacağı için işten alınan verim de azalacaktır.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi tanısı; elle muayene, kan ve idrar tahlilleri, üroflovmetri (idrarın akışını ölçen tetkik) ile teşhis edilebilir. Bu noktada tedavi yöntemi de elde edilen verilere göre planlanır. Eğer kişinin semptomları hafifse ve günlük yaşamı ciddi oranda etkilemiyorsa gözlemle takip edilebilir. Hastalık ilerledikçe kişinin şikâyetleri de artacağı için ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi planı yapılabilir.

Afyon Kapalı Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi ameliyatlarında altın standart kabul edilen yöntem “TUR” olarak da bilinen kapalı cerrahi yöntemdir. TUR yönteminde amaç; kapalı cerrahi yöntemle idrar kanalına ulaşmak ve prostatı dışarı çıkarmaktır. Bu noktada, hastanın ihtiyaçlarına göre farklı cerrahi yöntemlerden söz edebiliriz. TUR tedavisi, monopolar ya da bipolar yöntemle yapılabilir. Monopolar yöntemde hastanın vücudundan elektrik akımı geçer. Bipolar yöntemde ise:

 • Elektrik akımı geçmez. Bu nedenle kalp pili olan hastalarda bile güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Bu yöntemle hem prostat ameliyatı hem de idrar kanalı darlığı ve mesane kanseri ameliyatı yapılabilir.
 • Cerrahi süresi oldukça kısadır. Yaralar küçük olduğu için hastanede yatış süresi de ciddi oranda kısalmaktadır.
 • Ameliyat sırasında şüpheli lezyonlara rastlanırsa bu parçalar da çıkarılabilir ve patolojik incelemesi yapılabilir.

Günümüzde en sık kullanılan bipolar TUR yöntemi “Plazma kinetik TUR”dur.

Afyon Kapalı Prostat Ameliyatı Fiyatları

Prostat büyümesi, özellikle ileri yaştaki erkeklerde en sık görülen rahatsızlıkların başında gelir. Tedavisi ise hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından oldukça önemlidir. Kapalı prostat ameliyatları sayesinde düşük enfeksiyon riski, daha az acı ve ağrı ile tedavi mümkün olmaktadır. Tercih edilen yönteme göre ise fiyatlar değişken olabilir. Bu nedenle Afyon kapalı prostat ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi