Radikal Sistektomi Afyon

Radikal sistektomi; özellikle yüksek riskli ve ilerlemiş mesane kanserinin tedavisinde tercih edilen, cerrahi bir tedavi yöntemidir. Mesane kanseri, üroloji alanında en sık görülen kanser türlerinden biridir. Aynı zamanda da bölgedeki diğer dokulara sıçrama eğilimindedir. Bu nedenle tedavisinde genellikle mesane ile birlikte komşu ve lenf dokularının çıkarılması tercih edilir. Bu noktada en sık başvurulan yöntem ise radikal sistektomidir. Radikal sistektomi ameliyatı ile hastaya yapay mesane yapılması ya da idrar kesesi ile boşaltımın sağlanması (ileal konduit) mümkündür. Yazımızın devamında radikal sistektomi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Afyon radikal sistektomi fiyatları hakkında detaylı bilgi için ise Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Mesane Kanseri Nedir?

Yaygın olarak “idrar kesesi” olarak bilinen mesane, karnın alt bölgesinde yer alan ve idrarın biriktiği bölgedir. Küre şeklindedir ve içerisinde çok sayıda düzensiz kas lifi bulunur. Adeta küçük bir balonu andıran bu organ, içerisinde idrar biriktikçe genişleyebilir ve küçük kanallar aracılığı ile idrarı dışarı atar.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Mesane kanserinin en karakteristik özelliği; idrarda kan görülmesidir. Tıp dilinde “hematuri” olarak da bilinen bu kanama, genellikle ağrının eşlik etmediği bir kanama türüdür. Bununla birikte şikâyet zaman zaman ortaya çıkabilir ve zaman zaman semptomlar hafifleyebilir. Bununla birlikte idrar yaparken yanma şikâyeti de olabilir.

Mesane kanseri tanısında ise en etkili yöntem “sistoskopi”dir. Sistoskopi sayesinde mesaneden ince, ışıklı bir alet ile girilir ve bölgedeki kanseröz dokular incelenebilir.

Mesane Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mesane kanseri tedavisinde, kanserin ilerleme evresine göre farklı yaklaşımlar benimsenebilir:

  • Eğer kanser düşük dereceli ise TUR yani kapalı yöntemle tümör dokusu temizlenebilir. Gerekli durumlarda bu işlemin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.
  • Kanserin ilerlediği ve kas dokusuna ulaşarak, derinleştiği durumlarda ise genellikle “radikal sistektomi” dediğimiz cerrahi yöntem tercih edilir.

Radikal Sistektomi Nedir?

Radikal sistektomi; özellikle ilerlemiş mesane kanserinin tedavisinde tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Bu yöntemde erkeklerde; prostat, mesane, meni kesesi ve lenf dokuları çıkarılır. Kadınlarda ise rahim yani uterus, vajinanın bir kısmı ve lenf dokuları çıkarılabilir.

Afyon Radikal Sistektomi Ne Zaman Yapılır?

Radikal sistektomi genellikle kanserin derinleşip kas tabakasına ulaştığı hastalarımızda tercih edilen bir uygulamadır. Bu evre tıpta T2 evresi olarak adlandırılır. Ancak son yıllarda yapılan pek çok çalışma, T1 evresinde (kanserin kas dokularına ulaşmadığı seviye) yapılan radikal sistektomi ameliyatlarının da oldukça olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ankara radikal sistektomi;

  • Yapılan ilk TUR ameliyatından sonra patoloji sonucu T1 olan ve mesanede çok sayıda, 3 cm’den büyük LVI (+) ya da CIS (+) olan
  • BCG tedavisi planlanan T1 hastalarının bazılarında (genellikle BCG ilacını alamayan hastalarda)
  • Nadir görülen bazı mesane kanseri türlerinde uygulanabilir.

Afyon Radikal Sistektomi ile Yapay Mesane Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Radikal sistektomi ile mesane çıkarıldıktan sonra hastanın sağlıklı bir şekilde boşaltım yapabilmesi için torba ya da yapay mesane yöntemleri tercih edilebilir. Yapay mesane, bu noktada günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir. Uygulamadan sonra hastaya daha konforlu bir yaşam sunar ve hastanın kendini psikolojik açıdan da iyi hissetmesinde etkili olur.

Yapay mesane ameliyatlarında amaçlanan; mesane alındıktan sonra, bağırsaklardan yapay bir mesane (ortotopik mesane) oluşturulmasıdır. Bu noktada hastanın ihtiyaçlarına göre farklı teknikler kullanılabilir ve tıpkı bir idrar kesesi gibi çalışan, yeni bir kese yapılması sağlanabilir.

Yapay mesane ameliyatı yapılan hastalarda sıkışma hissi olmayacağı için hastaların 2 – 3 saatte bir, sıkışma hissetmese bile idrar boşaltması gerekir. Bununla birlikte hastalar idrarı, idrar kanalı ile boşaltırlar. Bu da torba yöntemine göre hastanın çok daha konforlu hissetmesine, devam eden tedavi sürecine çok daha rahat adapte olmasına yardımcı olmaktadır.

Afyon Radikal Sistektomi Ameliyatı

Mesane kanseri, günümüzde en sık rastlanan ürolojik kanser türlerinden biridir. Genelde etraftaki dokulara yayılım gösterme eğiliminde olduğu için de ilerledikçe kişinin yaşamını ciddi şekilde riske atabilir. Radikal sistektomi ameliyatları, özellikle büyük tümörü olan hastalarda, kanserli dokuların başarılı bir şekilde temizlenmesini sağlar. Cerrahide izlenen plana göre ise tedavi fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle Afyon radikal sistektomi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi