Fleksibl Üreteroskopi Afyon

Fleksibl üreteroskopi, böbrek taşı tedavisinde başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Büyük boyutlu ve ilaçla tedaviye cevap vermeyen taşların tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Bu cerrahi yöntemlerden biri olan fleksibl üreteroskopi, kameralı bir cihaz yardımı ile idrar kanalından giriş yapılarak böbrek taşlarına ulaşılmasını sağlar. Açık ameliyata göre çok daha kolay ve konforlu bir cerrahi müdahale tekniğidir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir ve uygulama yaygınlığı her geçen gün artmaktadır. Kullanılan cihaz kıvrılma kabiliyetine sahiptir ve fleksibl üreteroskop olarak adlandırılır.

Yazımızın devamında fleksibl üreteroskopi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Afyon fleksibl üreteroskopi ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, böbreklerde ve üretra olarak adlandırılan idrar yolunda ortaya çıkan sert yapılardır. Çeşitli minerallerin zamanla birikmesi sonucunda oluşan bu taşlar, hastalarda ağrı gibi şikâyetlere neden olabilir. Tedavilerinde taş boyutu ve türüne bağlı olarak farklı yöntemlerden yararlanmak mümkündür.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşları, böbrekte var olan kalsiyum gibi minerallerin bir araya gelerek sert yapılar oluşturması sonucunda oluşurlar. Bu duruma neden olan faktörler tam olarak bilinmese de bazı etmenlerin riski artırdığı tespit edilmiştir. Bu etmenlerden başlıcaları:

 • Fazla kilo ve obezite
 • Yeterli miktarda sıvı tüketmemek
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak
 • Gut hastalığı
 • Aşırı protein tüketimi
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Kronik bağırsak problemleri olarak sıralanabilir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı olan hastalarda ortaya çıkan şikâyetler; taş türüne, boyutuna ve konumuna göre değişebilmektedir. Ancak bazı şikâyetlerle daha sık karşılaşır. Bu şikâyetlerden başlıcaları:

 • Karın, bel ve göğüste şiddetli ağrılar
 • Kasıklarda ağrı
 • İdrar renginde değişiklik olması
 • Sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi oluşması
 • İdrarda kan görüşmesi
 • İdrarda kötü koku olması olarak sıralanabilir.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşının tedavisinde birden fazla yöntem söz konusudur. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı belirlenirken:

 • Hastanın medikal durumu
 • Hastada görülen şikâyetler
 • Böbrek taşının boyutu, konumu ve türü gibi faktörler dikkate alınarak hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Küçük boyutlu taşlarda, taşın erimesine yardımcı olacak ilaçlarla tedavi seçeneğine başvurmak mümkündür. Ayrıca bu noktada bol su tüketimi de taşların idrarla atılmasını kolaylaştıracak bir etki yapabilir.

Büyük boyutlu ve ilaçla tedavisinin mümkün olmadığı taşlar söz konusu olduğunda ise cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir. Bu yöntemler taşların kırılması veya alınmasını sağlar. Eskiden en sık başvurulan açık ameliyat yöntemi, komplikasyon riskinin yüksek olması ve hastaların iyileşme sürecini uzatması nedeniyle artık çok tercih edilmemektedir. İlerleyen teknoloji ile birlikte ses dalgaları ve lazer gibi yöntemlerle böbrek taşlarının kırılması mümkün hale gelmiştir.

Fleksibl Üreteroskopi Nedir?

Böbrek taşlarının tedavisinde kapalı ameliyatı mümkün kılan bu yöntem, küçük bir kamera yardımı ile böbrek taşlarının görüntülenmesini sağlar. Üretra olarak da adlandırılan idrar kanalından giriş yapılarak böbreğe ulaşılır. Ardından bir lazer teli yardımı ile böbrek taşlarının kırılması mümkün olur.

Büyük boyutlu kesiler yapılmasını gerektirmediği için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Hastalar operasyon sonrası daha çabuk iyileşebilir. Lazerle parçalanmaları sayesinde taşlar, idrarla vücuttan atılabilecek boyuta indirilmiş olur.

Fleksibl Üreteroskopi Nasıl Yapılır?

Fleksibl üreteroskop; hastalar genel veya spinal anestezi altındayken, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Operasyon esnasında ilk olarak idrar kanalından giriş yapılarak ince bir tel yerleştirilir. Kılavuz görevi gören bu telin üzerinden “access sheet” ismi verilen bir kılıfın yerleştirilmesi sağlanır. Bu kılıf, fleksibl üreteskop isimli cihazın böbreğe iletişmesini mümkün kılar.

Fleksibl üreteskop; üzerinde kamere, ışık kaynağı ve kanallar bulunan bir cihazdır. Bu sayede böbrek içerisindeki taşlar görüntülenir ve gerekli olan cerrahi aletlerin içeriye alınması mümkün olur.

Taşların kırılmasında kullanılacak olan lazer teli, üreteskop üzerindeki kanallardan içeriye yerleştirilir. 230 mikron kalınlığında olan bu telin taşa temas ettirilmesi ile böbrek taşı parçalanır. Kırılan bu parçalar ortalama bir kum tanesi büyüklüğüne gelene kadar işleme devam edilir. Bu sayede böbrek taşının idrar ile birlikte vücuttan atılması mümkün olur.

Afyon Fleksibl Üreteroskopi Fiyatları

Böbrek taşlarının tedavisinde, hastalar için uygun olan tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Bu nedenle uygulanacak olan tekniğin belirlenmesi için hastaların muayene edilmesi gerekir. Gerekli muayeneler sonucunda tedavi planı, kişiye özel olarak oluşturulur. Bu durum tedavi ücretlerinin değişiklik göstermesine neden olabilir. Afyon fleksibl üreteroskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi