Varikosel Afyon

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltmakla görevli olan toplardamarlarda varisleşme olmasıdır. Erkeklerde kısırlığa neden olan başlıca problemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Testisteki damarda genişleme olması ile ortaya çıkan bu durum sonucunda sperm ve testosteron üretim işlevleri yerine getirilemez. Hastalarda ağrı gibi şikâyetlere de yol açan bu durum, cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Ancak tedavi planına karar verilmeden önce hastanın medikal durumu ve sperm parametreleri incelenmelidir. Yalnız ağrı şikâyeti olan ancak sperm parametreleri normal olan hastalarda ameliyat tercih edilmeyebilir.

Yazımızın devamında varikosel ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Afyon varikosel tedavisi için Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

Varikosel Nedir?

Testislerde bulunan toplardamarlarda genişleme olması sonucunda varikosel meydana gelir. Bacaklarda görülen varislere benzer bir damar problemidir. Bu genişleme sonucunda toplardamarların kirli kanı boşaltma işlevi yerine getirilemez ve toksik maddeler testiste birikmeye başlar. Testis ısısında bozulma olması ve biriken maddelerin kan akışını sekteye uğratması ile beraber üreme fonksiyonları sağlıklı olarak çalışamaz hale gelir. İnfertilite problemi bulunan erkeklerin %30-40’ında kısırlık, varikosel nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Yaşanan işlevsel bozukluklar, testosteron ve sperm üretimini engeller ve bunun sonucunda üreme gerçekleşmez.

Varikosel vakaları; genellikle sol testiste, üst bölgede ortaya çıkar. Bazı vakalarda damarlardaki şişkinlik, gözle de görülebilecek durumdayken bazı hastalarda temas halinde hissedilebilir. Hastada semptom ve şikâyetlere yol açan varikosel vakalarında, tedavi seçeneklerine başvurmak gerekir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Damarlarda gözle görülebilen veya elle hissedilebilen şişkinlik, varikoselin başlıca belirtisidir. Testis şeklinde bozulma, bir testisin diğerinden daha büyük görünmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hastalarda görülebilen başlıca belirtiler:

 • Genelde sol testiste ortaya çıkan şişlik
 • Hastadan hastaya değişen seviyelerde testis ağrısı
 • Uzun süre ayakta durmakla ve hareket etmekle artan ağrı
 • Gün içinde gittikçe artan ve sırt üstü uzanıldığında hafifleyen ağrı
 • Terleme ve sıcaklık hissi
 • Nadiren de olsa testislerde küçülme
 • Sperm kalitesinde azalma sonucu ortaya çıkan kısırlık olarak sıralanabilir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosel, erkeklerde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olmakla birlikte nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kanın testislere gelip gittiği spermatik korddaki kan akışında meydana gelen bir sorun sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak sağ tarafa oranla sol testiste varikosel oluşumu ile daha çok karşılaşılır. Bu duruma neden olan faktörler:

 • Sol testisin sağdakine göre daha aşağıda olması
 • Sol taraftaki testiste bulunan toplardamarın daha uzun olması
 • Sol taraftaki testiste bulunan toplardamarın diğer organlar ile arasındaki ilişki
 • Sol testisin anatomik şekli olarak sıralanabilir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varikosel, birçok hastada tedavi gerektiren bir duruma yol açmaz; yalnızca gözlem altında tutulması yeterlidir. Ancak hastalarda şikâyet ve istenmeyen semptomlar görülmesi durumunda yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmemesi için tedaviye başvurmak gerekir.  Bu tedavi sayesinde kısırlık gibi problemler de ortadan kalkar ve çocuk sahibi olmak mümkün hale gelir.

Bazı hastalarda sperm kalitesini artıracak bir ilaç reçete edilmesi ve yaşam tarzı değişikliği ile tedavi uygulanabilir. Bu aşamada özellikle doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek oldukça önemlidir. Ancak bazı hastalarda cerrahi müdahale ile tedavi uygulamak gerekebilmektedir.

Ameliyat kararı verilirken hastada görülen şikâyetlerin ve hastanın sperm kalitesinin değerlendirilmesi önemli bir rol oynar.

Varikosel Ameliyatı Nedir?

Varikosel ameliyatı, genişleme olan damarın tekrardan sıkılaştırılması veya kapatılması için cerrahi müdahalede bulunulmasıdır. Varikoselektomi ve varikosel embolizasyonu olmak üzere İki farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilmesi mümkündür.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ameliyat şeklinde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, varikoselektomi olarak adlandırılır.  Genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genişleme olan toplardamarlara kasık bölgesinden veya kasık altından ulaşılır. Ancak bazı durumlarda karın üzerinde de kesi yapılması gerekebilir. Ameliyat esnasında, büyüme bulunan damarlara müdahale edilerek sıkılaştırılmaları sağlanır.

Varikosel embolizasyonunda ise kasıktaki damara ince bir katater yerleştirilir. Bu kateter kullanılarak damara bir bobin takılması mümkün olur. Aynı zamanda bir enjeksiyon yapılarak dokuların tahrip edilmesi sağlanır. Bu iki işlem sonucunda kanın çevredeki normal damarlara yönelmesi ve genişleme olan damara ulaşımının engellenmesi mümkün olur.

Afyon Varikosel Tedavisi Fiyatları

Varikosel tedavisi, farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle tedavi ücretleri de değişebilmektedir. Afyon varikosel tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi