İnmemiş Testis Ameliyatı Afyon

İnmemiş testis ameliyatı, anatomik bir problem olan inmemiş testis durumunda uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen inmemiş testis vakaları, ilerleyen yaşlarda kısırlık sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle bu anatomik problem söz konusu olduğunda tedaviye başvurmak oldukça önemlidir. İnmemiş testis, erkek bebeklerde doğumdan önce karın boşluğunda bulunan testislerin skrotum torbalarına yerleşmemesi sonucunda ortaya çıkar. Tek bir testiste sorun görülebileceği gibi her ikisinde de aynı problemle karşılaşılması mümkündür.

Yazımızın devamında inmemiş testis ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Afyon inmemiş testis ameliyatı için bizimle iletişime geçebilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

İnmemiş Testis Nedir?

Erkek bebeklerde testisler, doğumdan iki hafta öncesine kadar karın boşluğunda yer alır. Sonrasında ise doğuma kadar geçen sürede testislerin yavaş yavaş aşağı doğru inerek kasık kanalındaki boşluktan geçmeleri gerekir. Bu sayede skrotum adı verilen torbaya yerleşebilirler. Ancak bazı bebeklerde testisler bu torbaya yerleşmeden doğumun gerçekleştiği görülür. Bu durum, inmemiş testis olarak adlandırılır.

Bazı vakalarda inmemiş testis sorunu, 1 yaşına kadar kendiliğinden geçebilmektedir. Bu nedenle hemen tedaviye başvurmak yerine bebeklerin gözlem altında tutulması tercih edilir. Bu süre zarfında üç ayda bir yapılan periyodik kontrollerle testislerin konumu değerlendirilir. Ancak 1 yaşına kadar skrotuma yerleşmeyen inmemiş testisler için tedaviye başvurmak gerekir.

İnmemiş Testis Neden Olur?

İnmemiş testis vakaları, zamanında doğan bebeklerin %1’inde görülmektedir. Ancak prematüre doğan erkek çocuklarında bu sorunla karşılaşılma riski daha fazladır. Tüm vakaların 3’te 2’sinde, ilk 6 ay içerisinde testisler yavaş yavaş doğru konuma gelir. Ancak 1 yaşına kadar hala skrotum torbasına inmemiş testisler için tedavi süreci başlatılması ilerde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi adına önemlidir.

Testisler, gebelik sürecinde bebeğin karnının içerisinde oluşur ve doğuma iki hafta kalana kadar burada bulunur. Bazı vakalarda testisler inişe hiç geçmezken bazılarında iniş esnasında duraklamalar görülür. Kasık kanalında takılma olması, testislerin inmesini engelleyebilir. Bazı durumlarda ise testisler kendi etrafında dönerek kan akışını engeller ve bu nedenle gelişim süreci tamamlanamaz.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

İnmemiş testis vakalarında skrotum torbaları boştur. Bu nedenle elle muayene edildiğinde bu boşluk hissedilir. Hastalığın en net belirtisi, testislerin elle hissedilemeyişidir. Vakaların çoğunda, uzman doktor muayenesi esnasında testisler, kasık kanalı veya farklı bir bölgede ele gelir. Ancak kesin tanı için mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir. Afyon inmemiş testis hakkındaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

İnmemiş Testis Tanısı Nasıl Konulur?

İnmemiş testis söz konusu olduğunda, uzman bir hekimin gerçekleştireceği fiziksel muayene ile tanı koymak mümkündür. Genital alan ve kasık bölgesi, elle detaylı olarak kontrol edilir. Aynı zamanda inguinal bölge, femoral bölge, perine ve karşı skrotum da incelemeye tabi tutulur.

Eğer testislerin yeri elle muayenede tespit edilemiyor ise karın içerisinde bulunma olasılığına karşı laparoskopik görüntüleme yapılması gerekir. MRI ve ultrason, karın içinde kalan inmemiş testisler için yeterli güvenilirlikte görüntü sağlayamamaktadır. Bu nedenle karın içinin optik bir kamera ile kontrol edilmesi gerekir.

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis sorunu olan bebeklerde, tedavi sürecine başlanmadan önce 1 yaşına kadar beklenmesi tavsiye edilir. Bu süre zarfın testisler, yavaş yavaş aşağı çekilme eğilimi gösterebilirler. Ancak 6 aydan sonra bu ihtimal giderek azalır ve 1 yaşa gelindiğinde, daha fazla beklenmesi hastalar için risk oluşturur. Bu nedenle 1 yıldan daha fazla beklenmesi kesinlikle önerilmez ancak gerekli görüldüğü durumlarda tedavi süreci daha erken başlatılabilir.

Tedavi edilmeyen inmemiş testis, ileride kısırlık gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle 1 yaşına kadar torbaya yerleşmeyen testislerin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi inmemiş testis ameliyatı olarak adlandırılır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis ameliyatında karın içinde veya kasıklarda kalan testisler, cerrahi müdahale ile skrotum torbasına indirilir. Operasyon günübirlik olarak gerçekleştirilir ve hastalar, genellikle aynı gün içinde taburcu edilir. Oldukça erken yaşlarda başvurulması gereken bir ameliyat olması nedeniyle uzun süre hastanede kalmak gerekmemesi aileler için de işlemi kolaylaştırır.

Ameliyat sonrasında çok şiddetli ağrılar görülmez. Hafif düzeyli ağrılar için hekim tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Afyon İnmemiş Testis Ameliyatı Fiyatları

İnmemiş testis ameliyatı, klinikten kliniğe farklı ücretlere tabi olabilir. Afyon inmemiş testis ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi