Laparoskopik Cerrahi Afyon

Laparoskopik cerrahi Afyon; batın bölgesindeki hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde kullanılan, günümüzün modern cerrahi yöntemlerinden biridir. “Minimal invaziv cerrahi” olarak da bilinen laparoskopi, yaygın olarak “kapalı cerrahi” olarak da adlandırılır. Bu ismin nedeni, cerrahi işlemin karın bölgesine yapılan minimal boyutlardaki kesilerden yapılmasıdır. Bunun sağlayacağı başlıca avantaj ise uzun iyileşme süreleri olmadan, daha az acı ve ağrı ile kolay bir tedavi sürecidir.

Yazımızın devamında laparoskopik cerrahi hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Afyon laparoskopik cerrahi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için ise Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, günümüzde en çok tercih edilen cerrahi yöntemdir. Batın bölgesindeki pek çok hastalığın hem tanı hem de tedavisinde kullanılan bu cerrahi tekniğin en büyük farkı; açık cerrahide yapılan büyük kesilerin yapılmamasıdır. Karın bölgesinden açılan birkaç küçük kesiden, hem iç organlardaki hasar ve deformasyonlar tespit edilebilir hem de organların tedavi edilmesi (gerekli durumlarda çıkarılması sağlanabilir.) Bu noktada laparoskopiyi iki temel başlık altında inceleyebiliriz:

Tanısal laparoskopi: Batın bölgesindeki hastalıkların tanısında kullanılan yöntemdir. Özellikler gelişmiş görüntüleme yöntemlerinin yetersiz kaldığı rahatsızlıklarda sıklıkla kullanılır. Cerrahi kesilerden batın bölgesine ulaşılır ve mikro boyutlardaki “laparoskop” kamerası ile bölge net bir şekilde görülebilir.

Operatif laparoskopi: Eğer tanısal laparoskopi uygulaması sırasında bölgeye cerrahi müdahale de yapılırsa buna operatif laparoskopi denir. Her iki yöntem de tek başına planlanabileceği gibi gerekli durumlarda tanısal laparoskopi, operatif uygulamaya dönebilir.

Laparoskopi Sırasında Ağrı ya da Acı Hissedilir mi?

Laparoskopi, çoğunlukla “genel anestezi” ile yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat sonrasında hissedilen ağrılar ise hastane ortamında, uygun ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Afyon Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopinin ilk adımı hastanın anestezi ile uyutulmasıdır. Bu aşamadan sonra, karın bölgesine birkaç santimlik, küçük kesiler açılır. Bu kesilerin biri “laparoskop” adı verilen optik cihazın batın bölgesine ulaşması içindir. Karın bölgesini net bir şekilde görüntülemek için bölgeye karbondioksit gazı verilir. Hedeflenen bölge görüntülenirken, diğer kesilerden de cerrahi tedavi yapılabilir.

Afyon Laparoskopik Cerrahi Ne Kadar Sürer?

Laparoskopik cerrahi işlemlerin avantajlarından biri de açık ameliyatlara göre daha kısa sürede tamamlanmasıdır. Yapılacak cerrahi işleme göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 – 60 dakika içerisinde ameliyat tamamlanır.

Ürolojide Laparoskopi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi, üroloji alanında en çok kullanılan cerrahi yöntemlerinin başında gelmektedir. Özellikle;

  • Böbrek tümörü ameliyatlarında
  • Atrofik böbreğin çıkarılmasında
  • Böbrek kistlerinin tedavisinde
  • Böbrek üstü bezi ameliyatlarında
  • Üreter operasyonlarında
  • Lenf dokularının çıkarılmasında
  • Batın bölgesindeki kanserlerin tedavisinde laparoskopik cerrahi tercih edilebilir.

Afyon Laparoskopik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Laparoskopik cerrahi ameliyatlarının önemli avantajlarından biri de ameliyattan sonra iyileşme sürecinin çok daha kısa olmasıdır. Hastalarımız ameliyat sonrasında yaklaşık 1 – 2 gün hastanede istirahat ederler. Bu süreçte ağrılar, ilaçlarla kontrol altına alınır. Yapılan ameliyata göre ise iyileşme süreci değişebilir. Tanı amacıyla yapılan, basit ameliyatlarda iyileşme süresi yaklaşık 1 haftadır. Ancak tümörün ya da organın çıkarılması gereken durumlarda tamamen iyileşme 2 – 3 haftayı bulabilir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi hem hekim hem de hasta açısından oldukça avantajlı bir yöntemdir. İyileşme sürecinin daha kısa olmasıyla birlikte;

  • Açılan kesiler oldukça minimaldir. Bu nedenle enfeksiyon riski de ciddi oranda azalır.
  • Bölgedeki kesiler küçük olduğu için kalan ameliyat izi de belli belirsiz olacaktır.
  • İyileşme süreci çok daha kısadır ve hastalarımız kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilirler.

Afyon Laparoskopik Cerrahi Fiyatları

Laparoskopik cerrahi, günümüzde üroloji alanına giren pek çok hastalığın -özellikle kanserin- tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Kanser tedavi sürecinde hastalarımızın çok daha kısa sürede iyileşmesine ve tedavi planına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesine yardımcı olur. Yapılan işlemin türüne göre ise cerrahi fiyatları değişebilmektedir. Bu nedenle Afyon laparoskopik cerrahi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi