Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Afyon

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatı Afyon; böbreğin tamamını ya da sadece tümörlü dokuları çıkarmak için yapılan cerrahi işlemlerdir. Laparoskopik cerrahi, günümüzde kanser tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Hasta açısından sağladığı avantajların başında ise daha az ağrıyla, kısa iyileşme süreci sunması gelir. Laparoskopik cerrahi, batın bölgesindeki pek çok rahatsızlığın ve kanser türünün tedavisinde kullanılabilmektedir. Böbrek kanseri tedavisi de buna dahildir.

Yazımızın devamında laparoskopi ile böbrek kanseri tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Afyon laparoskopik böbrek kanseri ameliyatı fiyatları için Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Afyon Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Böbrek kanseri tedavisi; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi ile yapılabilir. Gerekli durumlarda bu üç tedavi yönteminin kombine uygulandığı bir süreç de izlenebilir. Bu noktada, hastanın durumuna bağlı olarak, en çok tercih edilen yöntem öncelikle tümörlü dokuların çıkarılmasıdır. Eğer tümör çevre dokulara da yayılmışsa, tüm dokuların temizlenmesi gerekebilir. Bu nedenle ameliyat kararına tümörün boyutuna ve metastaz durumuna bakılarak karar verilir.

Afyon Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Laparoskopik cerrahinin açık cerrahi ameliyatlardan en büyük farkı; büyük kesiler yapılmadan ameliyat edilecek bölgeye ulaşılmasıdır. Cerrahi için karın bölgesine 2 ya da 3 küçük kesi yapılır. Bu kesilerin birinden “laparoskop” adı verilen, optik bir kamera sokulur. Bu kamera, bölgenin yüksek çözünürlüklü görüntüsünü ekrana yansıtırken, diğer kesilerden de cerrahi işlem yapılır. Bu yöntemle yapılan böbrek ameliyatlarını yani “nefrektomi”yi ise 2 başlık altında inceleyebiliriz:

  • Radikal Nefrektomi: Böbreğin tamamının çıkarıldığı cerrahi türüdür. Özellikle büyük böbrek tümörlerinin çıkarılmasında kullanılır. Böbrek, çevresindeki yağlı doku ile birlikte çıkarılır. Gerekli durumlarda bölgedeki lenf ve adrenalin bezleri de çıkarılabilir. Ameliyat kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 3 – 4 saat sürer.
  • Parsiyal Nefrektomi: Bu işlem daha küçük boyutlu böbrek tümörlerinde tercih edilir. Böbreğin tamamı çıkarılmaz. Bunun yerine, hasta olan dokular, mümkün olan yüksek oranda çıkarılır. Radikal nefrektomide olduğu gibi tümör sıçrama riski olan dokular da bu ameliyat sırasında çıkarılabilmektedir.

Hangi Durumlarda Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Yapılamaz?

Laparoskopik cerrahi, kanserli hastaların büyük kısmında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte kanserin çok büyük olması, karaciğer ve bağırsak gibi diğer organlara yayılması durumunda beklenen sonuçlar alınamayabilir. Bu durumdaki hastalarda genellikle açık cerrahi ile tedavi tercih edilmektedir.

Afyon Laparoskopik Böbrek Ameliyatlarında Ağrı ve Acı Hissedilir Mi?

Laparoskopik cerrahi sırasında genel anestezi yapılır. Bu nedenle hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyattan sonra, anestezi etkisi geçtiği için biraz ağrı ve acı hissi olabilir. Ancak bu süreçte hastanede verilen ağrı kesiciler sayesinde, hissedilen sıkıntı minimuma indirilecektir.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatlarından sonra iyileşme süreci, açık ameliyatlara göre çok daha kısadır. Hastalarımız anestezinin etkilerini üzerinden atmak için genellikle birkaç gün hastanede misafir edilir. Bu süreçte ağrı kesicilerde acı hissi kontrol altına alınır. Kişin taburcu olduktan birkaç hafta sonra normal hayatına dönebilir ve kendi başına tüm işlerini yapabilir.

Afyon Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatlarında;

  • İyileşme süreci çok daha kısadır. Bu nedenle hastalarımız kısa sürede taburcu olabilir ve kendi rahat ettikleri ortamda, evlerinde istirahat edebilirler.
  • Açılan kesiler minimal düzeylerde olduğu için enfeksiyon riski de azdır.
  • Batın bölgesinde büyük ve derin yaralar kalmaz. Bu nedenle estetik açıdan da memnun edicidir.

Afyon Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Fiyatları

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatları, hastaların sağlığına kavuşmasında oldukça önemli bir işlemdir. Bu süreçten sonra, gerekli durumlarda hastalara bir miktar kemoterapi de verilebilir. Ancak genellikle öncelik kanserli dokuların temizlenmesidir. Bu noktada tümörün büyüklüğüne ve yapısına göre ameliyatın gereklilikleri de değişebilir. Dolayısıyla fiyatlar da değişken olmaktadır. Afyon laparoskopik böbrek kanseri ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi