URS Lazerle Taş Kırma Afyon

URS lazerle taş kırma, böbrek taşı tedavisinde başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Böbrek taşları, bir araya gelen minerallerin oluşturduğu sert yapılardır. Küçük boyutlu taşlar söz konusu olduğunda ilaçla tedavi yeterli olabilmektedir. Ancak büyük boyutlu ve ilaçla tedaviye cevap vermeyen taşların tedavisinde taşların kırılarak parçalanması veya ameliyatla alınması gerekebilir. Bu gibi durumlarda başvurulan yöntemlerden bir tanesi olan URS lazerle taş kırma, idrar yolundan böbreğe girilerek lazer ile taşın parçalanmasıdır.

Yazımızın devamında URS lazerle taş kırma ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Afyon URS lazerle taş kırma hakkındaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrekler, boşaltım sistemi içerisinde görev yapan ve vücuttaki sıvıların süzülmesini sağlayan organlardır. Böbrekte bulunan kalsiyum gibi mineraller, zamanla birikerek sert yapılar oluşturabilir. Böbrek taşı olarak adlandırılan bu yapılar, idrar kanalına da inip burada tıkanma olmasına neden olabilir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşlarının neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Böbrekte var olan minerallerin bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkarlar. Genetik yatkınlık, fazla kilo ve az sıvı tüketimi gibi faktörler; böbrekte taş oluşum riskini artırır. Ayrıca fazla hareket etmemek, gut hastalığı, sindirim sistemi problemleri ve kronik bağırsak sorunları da böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşları; konumlarına, boyutlarına ve türlerine bağlı olarak farklı belirtilere neden olabilir. Hastalarda genellikle:

 • İdrar renginde değişim
 • İdrarda kan
 • İdrarda kötü koku
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma
 • Karında ve kasıklarda ağrı
 • Göğüs ve bel ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sık sık idrara çıkma gibi şikâyetler ortaya çıkar.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşlarının tedavisinde birden fazla yöntemden yararlanmak mümkündür. Küçük boyutlu taşlar söz konusu olduğunda hastalara belirli yaşam tarzı değişimleri önerilir. Özellikle bol su tüketimi taşların idrarla atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca taşların erimesini sağlayacak ilaçların hastalara reçete edilmesi de mümkündür.

İlaçla tedavinin mümkün olmadığı ve büyük boyutlu taşlarda, böbrek taşlarının kırılması ve cerrahi yöntemlerle alınması gerekebilir. Bu durumda yararlanılan başlıca yöntemler:

 • Rigid üreteroskopi (URS)
 • Ses dalgaları ile taş kırma (ESWL)
 • Fleksibl üreteroskopi (URS) eşliğinde holmium lazer taş kırma cerrahisi
 • Perkütan nefrolitotomi ( standart, mini ve mikro perkütan cerrahi)
 • Fleksibl üreteroskopi (URS) eşliğinde supin pozisyon perkutan nefrolitotomi olarak sıralanabilir.

URS Lazerle Taş Kırma Nedir?

Böbrek taşlarının tedavisinde yararlanılan bir yöntem olan URS lazerle taş kırma, cerrahi bir müdahaledir. Oldukça sık uygulanan bir yöntem olmakla beraber gün geçtikçe daha da yaygın bir kullanım alanına ulaşmaktadır. Kapalı ameliyat tarzında gerçekleşmesi nedeniyle hastalar için çok daha konforludur. Endoskopik bir kamera yardımı ile böbreğe ulaşılması ve taşın lazerle kırılması ile tedavi gerçekleştirilir.

URS Lazerle Taş Kırma Nasıl Yapılır?

Hastalar genel veya spinal anestezi altındayken gerçekleştirilen bu işlem, ameliyathane ortamında uygulanır. Spinal anestezi verilecek hastalarda bel bölgesinden bir kateter yardımı ile girilerek vücudun alt kısmının uyuşturulması sağlanır. Ameliyat esnasında damardan verilen sedatif ilaçlarla hastaların derin bir uyku halinde tutulması da mümkündür.

URS Lazerle taş kırma ameliyatı için ilk olarak idrar kanalına endoskopik bir kamera ile giriş yapılır. Bu sayede büyük bir kesi atılmasına gereken kalmadan iç doku ve organlar görüntülenebilir ve cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir. Fleksibl üreteroskop (URS) olarak adlandırılan bu cihaz, kıvrılabilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede böbrek içindeki taşların görüntülenmesi mümkün olur.

Kullanılan cihazın üzerinde bulunan kanallar, gerekli cerrahi aletlerin kullanılmasını sağlar. Bu kanallardan geçirilen lazer teli ile taşlar kırılır. Küçük parçalara ayrılan taşlar, idrarla birlikte vücuttan atılabilecek hale gelmiş olur.

Taşın kırılmasından sonra böbreğe bir stent yerleştirilir. Bu sayede operasyon sonrasında idrar akşının düzenli olması ve üreter kanalda taş birikmesinin engellenmesi mümkün olur.

Afyon URS Lazerle Taş Kırma Fiyatları

Böbrek taşlarının tedavisi, hasta özelinde planlanması gereken bir süreçtir. Taşın yapısı, boyutu ve konumu gibi faktörler; tedavi yönteminin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bu nedenle böbrek taşı tedavisi ve ücretleri, hastadan hastaya değişebilir. Afyon URS lazerle taş kırma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi