Mesane Kanseri Tedavisi Afyon

Mesane kanseri, günümüzde üroloji alanında en sık karşılaşılan kanser türlerinden biridir. Özellikle erkeklerde, kadınlara oranla 4 kat fazla görülmektedir. Karın bölgesinin alt kısmında yer alan mesane içerisindeki hücrelerin anormal ve kontrolsüz çoğalması olarak tanımlayabileceğimiz mesane kanseri, genellikle idrarda kan ile kendini belli eder. Bununla birlikte idrar yaparken yanma ve idrarda kan pıhtısı şikâyetleri de olabilir. Yazımızda mesane kanseri belirtileri hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Afyon mesane kanseri tedavisi için ise Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Mesane Nedir? Nerededir?

Yaygın olarak “idrar kesesi” ya da “idrar torbası” olarak bilinen mesane, karnın alt bölgesinde yer alır. İdrarın biriktiği, küreye benzer bir organdır. Mesane yapı olarak; iç içe geçmiş, düzensiz kas liflerinden oluşur ve küçük bir balona benzer. Bu kas lifleri sayesinde idrar biriktikçe şişer ve genişler. Böbrekler aracılığıyla mesaneye gelen idrar, dışarı atılana kadar mesanede birikir.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane içerisindeki hücrelerin anormal ve kontrolsüz çoğalması sonucu mesanede tümör yapıları oluşur. Bu olgular “mesane kanseri” olarak adlandırılır. Mesane kanserini temel olarak 3 başlık altında incelemek mümkündür:

  • Üropiteliyal karsinom: Mesane duvarını kaplayan hücrelerde görülen kanser türüdür.
  • Yassı epitel hücreli karsinom: Genellikle mesanenin uzun süreli enfeksiyon ya da iritasyona maruz kalması sonucu nedeniyle görülür.
  • Adekarsinom: Mesanedeki salgı hücrelerinde görülür.

Mesane Kanseri Neden Olur?

Mesane kanserinin başlıca nedenleri sigara kullanımı ve kimyasal maddelere maruz kalmaktır. Sigara ile vücuda alınan zararlı maddeler, böbrekler tarafından süzülür. Böylece idrarla birlikte mesanede birikir. Bu da mesanedeki hücrelerin yapısının bozulmasına ve kanseröz hücrelerin oluşmasına neden olur.

Bu temel etkenlere ek olarak mesane enfeksiyonları ve kemoterapi ilaçları da mesane kanseri riskini artırır.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin en karakteristik belirtisi idrarda görülen kandır. Bununla birlikte karnın alt kısmında ağrı şikâyeti de olabilir. Bu semptomlar, erken evre mesane kanserinin belirtileridir ve aralıklı olarak devam edebilir. İlerleyen süreçte idrar yaparken yanma ve idrarda kan pıhtısı da görülebilir.

Bununla birlikte bu şikâyetler bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu ve mesane yaralarının da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle idrarda kan yani hematüri şikâyeti olan kişilerin zaman kaybetmeden bir üroloji doktoruna başvurması tavsiye edilir. Afyon mesane kanseri ve tedavisi için Uzm. Dr. Burhan Baylan ile iletişime geçebilirsiniz.

Afyon Mesane Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Mesane kanseri tanısında öncelikle görüntüleme yöntemlerinden yardım alınır. Mesane ve mesane içerisindeki dokular detaylı olarak incelenir. Bu noktada en kesin ve güvenilir tetkikleri veren yöntem ise sistoskopidir. Sistoskopi sayesinde, ince ve ışıklı bir alet yardımı ile mesanenin içi görüntülenebilir. Eğer gerekliyse, işlem sırasında mesanedeki tümörlü dokuları temizlemek de mümkündür.

Afyon Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mesane kanseri tedavisinde kanserin metastaz durumuna ve ihtiyaçlarına göre farklı yöntemler tercih edilebilir. Eğer düşük dereceli kanser söz konusu ise sistoskopi ile birlikte yapılan TUR uygulaması ile tedavi mümkündür. TUR yani kapalı yöntemle tümörün temizlenmesi işlemi gerekli durumlarda, belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Yüksek dereceli tümörlerde ise TUR işlemi sırasında ilaç verilebilir.

Bununla birlikte mesanenin tamamen alınması gereken hastalarda “radikal sistektomi” denilen işlem de yapılabilir. Radikal sistektomi ameliyatlarında mesane ile birlikte çevredeki lenf bezleri ve prostat da alınır. İnce bağırsaklardaki dokuların da yardımı ile yeni bir idrar kesesi yapılır. Bu süreçte kanseröz hücreleri kontrol altına almak için radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarından da destek alınabilir.

Afyon Mesane Kanseri Tedavisi Fiyatları

Mesane kanseri tedavisinde hastanın ihtiyaçlarına göre farklı tedavi planları yapılabilir. Gerekli durumlarda farklı tedavi yöntemleri, kombine olarak da uygulanabilir. Böylece kanserli hücrelerin kontrol altına alınması, mesanedeki kanserli dokuların temizlenmesi ve yayılımının engellenmesi sağlanabilir. Bu noktada tercih edilen tedavi yöntemlerine göre fiyatlar da değişkenlik gösterecektir. Afyon mesane kanseri tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi