İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi Afyon

İyi huylu prostat büyümesi, erkeklerde mesane çıkışında bulunan prostat bezinde meydana gelen büyümedir. İlerleyen yaşla birlikte hormon seviyelerinde ortaya çıkan değişim, prostat bezinde büyüme olmasına neden olabilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda, kanserleşme riski olmamakla birlikte istenmeyen belirtiler ortaya çıkar. İdrar yapmakta güçlük gibi bu şikâyetler, hayati bir tehlikeye neden olmasa da yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesi tedavisi için uzman hekimlere başvurmak gerekir.

Yazımızın devamında iyi huylu prostat büyümesi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Afyon iyi huylu prostat büyümesi tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Uzm. Dr. Burhan Baylan’dan randevu alabilirsiniz.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat, erkeklerde mesane çıkışında yer alan ve idrar kanalının çevresinde bulunan bir bezdir. Sağlıklı bireylerde 15-25 ml hacmine sahip olan prostat, ortalama bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat boyutlarında büyüme olması durumunda idrar kanalında baskı meydana gelir. Bu durum idrar yaparken zorlanma gibi istenmeyen şikâyetlere yol açar.

İyi huylu prostat büyümesi, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Ancak iyi huylu olması nedeniyle kanser riski barındırmaz.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat bezi, yaş ilerledikçe büyümeye devam eder. Bu nedenle özellikle 50 yaşın üstündeki erkeklerde, ortaya çıkan hormonal değişimlerin de etkisiyle iyi huylu prostat büyümesi görülebilir.

Erkeklerde ilerleyen yaş, testosteron hormonu salgısının azalmasına neden olur. Ancak prostat bezindeki hormon yoğunluğu artmaya devam eder. Özellikle ailesinde de prostat büyümesi hikâyesi bulunan bireylerde bu hastalığın görülme riski daha fazladır. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesine neden olan faktörlerden bir tanesi de genetik yatkınlık olarak kabul edilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, bireylerde farklı tarzda ve seviyede semptomlar oluşmasına neden olabilir. İyi huylu prostat büyümesi görülen hastalarda ortaya çıkabilen başlıca belirtiler:

 • Aniden idrara sıkışma
 • Geceleri sık sık idrara yapmak için uyanma
 • İdrar yapmakta zorlanma
 • Kesik kesik idrar yapma
 • İdrar akışında yavaşlama meydana gelmesi
 • İdrar çıkışının geç başlaması
 • İdrar yaparken ıkınma ihtiyacı duymak
 • İdrar yaparken yanma ve sızı olması
 • Sık idrar yolları enfeksiyonu geçirilmesi
 • İdrarda kan olması
 • İdrarı tam boşaltamama
 • İdrar yaptıktan sonra damlama olması olarak sıralanabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi Nedir?

Tedavi sürecinde hastada ortaya çıkan semptomların seviyesi oldukça önemli bir değişkendir.

 • Hafif Düzeyli Semptomlar: Yaşam kalitesini düşük seviyede etkileyen, hafif düzeyli şikâyetler söz konusu olduğunda hastaların belirli aralıklarla kontrole tabi tutulması yeterli olabilir. Bu sayede hastalar, gözlem altında tutulmuş olur. Ayrıca önerilecek yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomların azaltılması da söz konusudur.
 • Orta Düzeyli Semptomlar: Bu hastalarda prostatta görülen büyüme ve hastada mevcut olan şikâyetlere bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir. İlaçla tedavi seçeneğine başvurmak mümkündür. Hastalara reçete edilen ilaçlar, prostat ve mesane boynunda bulunan kasların gevşemesini sağlar. Böylece idrar yapma güçlüğünün önüne geçilmesi mümkün olur. Ayrıca verilen diğer ilaçlarla da prostatın boyutlarının küçültülmesi amaçlanır.
 • İleri Düzeyli Semptomlar: İlaçla tedavisi mümkün olmayan oldukça ileri düzeyde boyutlara ulaşmış hastalarda cerrahi müdahale ile tedavi gerekebilir.

İyi Huylu Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İleri vakalarda bile 8-12 ay boyunca devam eden ilaçla tedaviler sonucunda prostat bezinde küçülme görülebilir. Ancak ilaç tedavisine cevap vermeyen veya bu tedavi yönteminin uygulanmasının mümkün olmadığı hastalarda cerrahi müdahale gerekir.

İyi huylu prostat ameliyatı, büyümüş prostat dokusunun cerrahi yöntemlerle alınmasıdır. Açık veya kapalı olmak üzere iki farklı ameliyat tarzından yararlanmak mümkündür. Günümüzde sağladığı avantajlar nedeniyle sıklıkla TUR-P olarak adlandırılan kapalı prostat ameliyatına başvurulur.

Afyon İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi Fiyatları

İyi huylu prostat büyümesi, ilerleyen yaşla beraber erkeklerde en çok karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tedavisinde, ihtiyaca bağlı olarak farklı yöntemlere başvurulabilir. Birçok hasta için yalnızca düzenli kontrollere devam etmek yeterli olabilmektedir. İlaç tedavisi ve cerrahi yöntemler söz konusu olduğunda ise en doğru metot, hasta özelinde belirlenir. Bu nedenle tedavi ücretleri değişebilir. Afyon iyi huylu prostat büyümesi tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


Şimdi Ara!
Yol Tarifi